Hüperinflatsioon on ... Majanduse hüperinflatsiooni põhjused ja tagajärjed

Anonim

Galopiline hüperinflatsioon on ükskõik millise riigi jaoks väga ohtlik nähtus ja keegi ei ole sellest immuunne. Hüperinflatsioon haigestus sel ajal peaaegu kõik maailma riigid, isegi need, kes on praegu maailma majanduse juhid.

Käesolevas artiklis ei käsitleta mitte ainult hüperinflatsiooni peamisi põhjuseid, vaid ka selle tagajärgi riigi majandusele.

Mis on inflatsioon?

Kõigepealt peate välja selgitama, milline on inflatsioon üldiselt.

Sõna on ladina päritolu (inflatio - puhitus). See on kaupade ja teenuste hindade tõstmise protsess. Inimeses nimetatakse seda sageli ka „raha amortisatsiooniks”. Inflatsiooniga teatud aja jooksul võib inimene sama palju raha eest palju vähem kaupu osta.

Image

See ei tohiks olla teatud kaupade lühiajaline kallinemine, mida nimetatakse inflatsiooniks. Lõppude lõpuks on see aeganõudev protsess, mis hõlmab kogu turgu.

Inflatsiooni vastand on protsess, mida nimetatakse deflatsiooniks majanduses. See on kaupade ja teenuste hindade üldine langus. Lühiajaline deflatsioon toimub üsna sageli ja erineb tavaliselt hooajalisusest. Nii näiteks võivad juunis toimunud maasikate hinnad märgatavalt väheneda tänu suvise elanike massiivsele saagile. Kuid pikaajaline deflatsioon on haruldane nähtus. Praeguseks võib seda näidet nimetada ehk Jaapani deflatsiooniks, mis kõigub ühe protsendi piires.

Inflatsiooni tüübid

Kaasaegses majanduses eristatakse avatud ja peidetud inflatsiooni. Viimane oli iseloomulik nendele riikidele, kus oli käskplaneeritud majandus (eriti NSVLi jaoks), kus need nähtused olid riigi poolt rangelt kontrollitud.

Samuti on olemas pakkumise ja nõudluse inflatsioon, tasakaalustatud ja tasakaalustamata, prognoositav ja ettearvamatu inflatsioon. Kõige tähtsam on aga klassifitseerimine ilmingu intensiivsuse järgi. Selle tüpoloogia kohaselt on tavapärane määrata inflatsioon:

  • hiiliv;
  • gallopeerimine;
  • ja hüperinflatsioon.

Põgenemist (kõige ohutum) inflatsiooni iseloomustab hindade mõõdukas tõus (mitte üle 10% aastas). Mõned eksperdid peavad seda isegi positiivseks nähtuseks, kuna see stimuleerib tootmisvõimsuse edasist arengut. Selline inflatsioon on reeglina riigi poolt kergesti kontrollitav, kuid igal hetkel on oht, et see kasvab keerulisemaks.

Image

Graafiline inflatsioon ja hüperinflatsioon on majanduse jaoks ohtlikumad. Sellises olukorras peaks riik võtma mitmeid inflatsioonivastaseid meetmeid.

Hüperinflatsioon on …

Mis vahe on selle inflatsioonivormi vahel?

Hüperinflatsioon on majanduses nähtus, millega kaasnevad äärmiselt kõrged hinnatõusud - 900% -lt miljoneid protsente aastas. Kõige sagedamini toob see kaasa riigi kauba- ja finantssüsteemi täieliku kokkuvarisemise ning sellega kaasneb elanikkonna absoluutne ebakindlus omavääringu suhtes.

Hüperinflatsiooni ajal võib raha oma peamised funktsioonid kaotada. Mitte nii kauges ajaloos oli näiteid, kui sel ajal asendati raha barteriga (nn barter). Või nende rollis mängis ühtegi toodet (just nagu ühiskonna arengu algstaadiumis). See võib olla suhkur või sigaretid. Mõnikord kaasneb teatud riigi hüperinflatsiooniga dollariseerumine - kui rahvusvaluuta (osaliselt või täielikult) on asendatud kõige stabiilsema maailma valuutaga.

Image

Hüperinflatsioon on ennekõike riigi sügava majanduskriisi näitaja. Teisisõnu, kui me joonistame analoogia ravimiga, ei ole see „haigus” ise, vaid ainult üks selle valulikest ja ebameeldivatest sümptomitest. Teised kaasnevad kriisi tunnused võivad olla inimeste massiline vaesumine, arvukad ettevõtete pankrotid, riigi võlakohustuste täitmata jätmine jne.

Hüperinflatsiooni põhjused ja selle mõju majandusele

Selle nähtuse eelduseks on kõige enam kirjaoskamatud või kriminaalvalitsuse meetmed. Kui riik püüab oma kulusid ja eelarvepuudujääki varjata (pangatähtede täiendav väljaandmine), siis viivad sellised tegevused lõpuks kaasa hüperinflatsiooni. Lõppude lõpuks, neid trükitud raha ei toeta tegelik tooraine tootmine. Loomulikult toob see kõik kaasa hinnatõusu, mille tempo sõltub nii trükitud rahasummast kui ka mõnest muust tegurist.

Image

Hüperinflatsiooni täiendavaks põhjuseks võib olla ka raha laialdane väljavõtmine ringlusest - pangahoiustesse. Majanduskriisi ajal täheldatakse reeglina vastupidiseid suundumusi.

Mis põhjustab hüperinflatsiooni? Selle peamised tagajärjed on tootmise üldine vähenemine, säästude vähenemine ja riigi finantssüsteemi täielik kokkuvarisemine.

Kõige kuulsamad hüperinflatsiooni näited

Paljudes kahekümnenda sajandi riikides esines hüperinflatsioon. Allpool on kolm enim salvestatud näiteid selle nähtuse kohta maailmamajanduse ajaloos:

  1. Zimbabwe, XXI sajandi algus. Inflatsioonimäär oli 230 000 000% aastas.
  2. Ungari, 1946. Inflatsioonimäär oli 42 quadrillion protsenti.
  3. Jugoslaavia, 1993. aasta lõpus. Inflatsioonimäär oli 5 quadrillion protsenti.

    Image

Kaasaegses maailmas peetakse Zimbabwe kõige elavamaks hüperinflatsiooniks. Allpool olevas fotos - kuulus 100 triljoni Zimbabwe dollari arve.

Kokkuvõtteks …

Hüperinflatsioon on inflatsioonitüüp, mida iseloomustavad väga kõrged aastakasvu määrad (900 miljonilt miljonilt protsendilt aastas). Nii tõusid 2008. aastal Zimbabwes toiduainete hinnad rekordilise kiirusega - poolteist korda tunnis.

Inflatsioon ja hüperinflatsioon (eriti) kaasnevad reeglina sügavate majanduskriisidega, mille tagajärjed võivad konkreetsele riigile olla äärmiselt rasked.

Huvitavad Artiklid

Yleisin käärme Rostovin alue

Raa'an maaperä: ominaisuudet, edut, haitat, kasvit

Bortnikov Denis Aleksandrovich: elämäkerta ja ura

Colossal squid: kuvaus, koko, valokuva